"Kaybedecek sadece hayatları vardı."
Ana Sayfa Serginin Amacı Sergiler Öğrenci Kataloğu Kurtuluş Savaşı Kronolojisi Kitaplar Linkler Site Haritası İletişim
 
 
 
TCDD ANKARA GARI (25 Ekim-20 Kasım 2007)
Ülkemi çok seviyorum. (Gülnihal Tecer / 9 yaşında, 06.11.2007)
 
Esaret altında gül olmaktansa, özgürlük dağlarında diken olurum. Ben Diyarbakırlıyım ve Kürtüm. Orası bir Türkiye toprağıdır ve ben de Türküm. Atalarım, dedelerim bu topraklar için kan dökmüştür, ben de dökeceğim. Biz hepimiz Mustafa Kemaliz. Hepimiz Türküz. (Harun Ayyıldız, 06.11.2007)
 
Resimleri görünce içim sızladı. Biz gerçekten onların torunları mıyız? Ülkeyi ne hallerde savunmuşuz, şimdi nelerle uğraşıyoruz. Sergiyi tertip edenlere sonsuz teşekkürler. (Ali Yanar, 05.11.2007)
 
Ülkemizin en çok birlik ve beraberlik olması gerektiği bugünlerde, bu sergi insanlara Atalarımızı ve bu vatanımızın nasıl kurtulduğunu, en ufak toprağını tozunu taşını nasıl savunduklarını bir kez daha bizlere ve demiryolu yolcularına hatırlattığı için, sergiye emeği geçen bütün insanlara, yolcularımızın duygularını ifade etme fırsatı verdiğiniz bu defteri açanlara şükranlarımızı ve saygılarımızı sunmamız gerektiği inancındayım.
Bizler de bu geçmişimizi unutmayıp sık sık hatırlatmamız gerekir ki, bu ülke topraklarının her karışında şehitlerin kanı olduğunu ve ona göre çalışmamız ve davranmamız gerektiğini unutmamalıyız. Bizlere bu duyguları yaşatan sergi sponsorlarına ve tüm sergi destekleyicilerine teşekkür ediyorum. Sergiyi açanların huzurunda saygıyla eğiliyorum. Mükemmel.  (Musa Ayar, 05.11.2007)
 
Mustafa Kemal’den bize kalan en onurlu ve şerefli hediye vatanımızın onuru ve bölünmez bütünlüğümüzdür. (Emekli Öğretmen Zara’lı Metin Aslan, 05.11.2007)
 
Ülkemizin içinde bulunduğu bu acılı günlerde birkaç çapulcunun içimize düşürdüğü ateş bizi birbirimize Millet olarak bağlamıştır. Tam da bu günlerde bu vatanın nasıl alındığı ve korunduğu ile ilgili bu sergi insanlarımız için bir kez daha vatan millet bütünlüğünü sağlama açısından son derece yerinde olmuştur. Özellikle Ulu Önder Atatürk’ün tam kürsünün karşısındaki resmi ve ikinci paragraftaki “Bayrak bir milletin şerefidir, ne olursa olsun yerlere serilemez” vecizesi başka bir şey söylemeye gerek bırakmıyor. Bu serginin hazırlanışında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ayrıca bir demiryolcu çocuğu olarak TCDD’nin bu duyarlılığını da taktir ediyorum. Saygılarımla. (Kırıkkale Üniversitesi Öğrencileri adına Berna ve Ayça, 04.11.2007)
 
Mustafa Kemal ruhuyla yaşadığımız müddetçe bu ülkeyi ölene dek koruyacağız. Her zaman bizimlesin büyük önderimiz yüce Mustafa Kemal Atatürk. (Özlem Erdoğan, 04.11.2007)
 
Başta bu doyumsuz sergiyi bu eşsiz ülkenin duyarlı insanlarına sunan, başta TCDD olmak üzere, emeği geçen bütün insanlara içtenlikle teşekkür ederim… Yaşasın Cumhuriyet. (Hacı Öztaş, 03.11.2007)
 
Son zamanlarda yaşanan terör olaylarından son derece rahatsızım. Ben bir Kürtüm ama bir Türk ne kadar Türkse ben de o kadar Türküm. Çünkü asırlarca atalarımız beraber yaşadılar, beraber Malazgirt’ten girdik, beraber Kurtuluş Savaşında kan döktük. Ama şimdi. Bu kardeşliğimizi bozmak istiyorlar, olan Kürt ve Türk halkımıza oluyor. Bazı Ermeni bozmaların yüzünden tüm Kürtler karalanıyor. Gerçek Kürt vatanını seven, dürüst insanlardır. Ne Mutlu Türküm Diyene. (Mehmet Yıldız, 02.11.2007)
 
Ben de asker olmak istiyorum. Şehitler ölmez vatan bölünmez. (Şehit kızı Gülçin Şimşek, 02.11.2007)
 
Öncelikle size çok teşekkür ederim. Atatürk’ün yaptığı şeyleri ayrıntılarıyla çok güzel çok özenerek anlatmışsınız. Atatürk ölmedi, kalbimizde yaşıyor ve ölmeyecek. Mustafa Kemal’i bir kez görmek isterdim ama göremedim. Gerçekten eserlerinizi çok beğendim. Ben şehitlerimizi yalnız bırakmayacağım, ben de askere gideceğim, bu vatan benim de vatanım. Saygılarımla. Hoşça kalın. (Ayşenur Özkan / 6A, 02.11.2007)
 
Türk Milletinin mecbur olunca neler yapabileceğini ve yaptığını bu fotoğraflar gösteriyor… (Akif Dilmen, 02.11.2007)
 
Açtığınız fotoğraflarla Milli Mücadele Sergisini ilgi ile inceledim, çok yararlandım. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Saygılarımla. (Süleyman Koçak, 02.11.2007)
 
Başta böyle bir sergiyi hazırlayanlara sonsuz teşekkür ediyorum. Bir millet geçmişini bilmeden geleceğini hazırlayamaz. Bu Türk Milleti her şeyi yapar ama köleliği, mandalığı asla. Bizlere bu vatanı bırakanların ruhu şad olsun. Ebedi nice yıllara. Türkiye’m bir bütündür, bölünemez. (Recep Egemen, 01.11.2007)
 
Sevgili Atam,
Bize yenilikler yapın, Okullar açtın, fabrikalar yaptırdın ve bizim için metre ve giyim getirdin. Hey ulu Atam, sen büyüksün. Cumhuriyeti kurdun. Sana teşekkür ederiz. (M.Önder Yücel / İlköğretim 3A sınıfı, 01.11.2007)
 
Kurtuluş Savaşında Atam dedem savaşarak kanlarını verdi. Onlar da Kürttü. Eğer bugün bu ülkede huzur içinde yaşıyorsam bu Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının sayesindedir. Ne Mutlu Türküm Diyene. (Mustafa Kalecik / Şanlıurfa, 01.11.2007)
 
İşte tarihin derinliklerinden bugüne kadar gelen, resimlerde de anlatıldığı gibi, Türk Milletinin var oluş mücadelesi ve önderi yüce önder Atatürk. Ne emek, çile ve yoksullukla kazanılan bu vatan, evet bu yüce vatan diyorum, çünkü hiçbir devlet bizim kadar mücadele etmedi ve şehit vermedi. Bugün bakıyoruz nice kötü emellere alet edilen vatan, satılan, bölünmek istenen, kiralanan işte bu vatan bizim vatanımız. Hepimizin vatanı bu topraklar, oyunlar oynansa da, bölünmek istense de müsaade etmeyeceğiz. Tüm aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun. (Mehmet Doğan, 01.11.2007)
 
Bu vatan hepimizin. Cumhuriyetimizin tehlikeye düştüğü bu dönemde bu sergi bize çok şey ifade ediyor. Açıkçası bu fotoğraflar bizi geçmişe götürerek o zamanlar yaşan acıları bir nebze olsun hissetmemizi sağlıyor. Bizler önümüzdeki yıllarda aynı kötü günleri görmek istemiyoruz. Bunun olmaması için elimizden ne geliyorsa yapmaya söz veriyoruz.
Atam senin sözlerin doğrultusunda bu Cumhuriyet için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğimize söz veriyoruz. Atam, yaşanan hiçbir şey unutulmayacak. (Kalaba Anadolu Lisesi Öğrencileri, 01.11.2007)
 
Türkün sabrını korkaklık sananların sonunu tarih kitapları yazıyor. Bundan sonra da Türkiye üzerinde oyun oynamaya kalkışanlar tarihteki yerlerini almaya hazır olsunlar. (Ali Erdoğan, 31.10.2007)
 
Bütün orada çarpışanlara helal olsun. Ölenlerin yattıkları yer cennet mekan olsun. (Oktay Taykurt / Ankara, 31.10.2007)
 
Değerli Kurtarıcımız Ulu Önder Atam,
Doğduğum ve başkent yaptığın şehrime her geldiğimde, hür yaşamanın mutluluğunu yaşıyor ve gözlerime dolan mutluluk gözyaşlarımla ikamet ettiğim Eskişehir’e huzur içinde gidebiliyorum. Düşmanın dün oynadığı oyun hala sahneleniyor. Senin emanet ettiğin bu memleket ve istiklal, emanet ettiğin bizler ve bizlerden sonra gelecek nesiller oynanan oyunları her zaman dikkate alarak yaşayacak ve oyunları bozacaktır. (Veysel Ünverdi, 31.10.2007)
 
Değerli Atam,
Çizmiş olduğun aydınlık yolda bir Cumhuriyet öğretmeni olarak kararlılıkla yürüyeceğimize inanmanı istiyorum. Göstermiş olduğun çağdaş uygarlık yolunu öğrencilerimizle beraber laiklik çizgisinden hiçbir ödün vermeden aşacağımıza bütün değerler üzerine ant içiyorum. Saygılarımla. (Nadir Altıparmak, 31.10.2007)
 
Türk Milletinin vermiş olduğu mücadeleyi geçmişten günümüze tekrar hatırlattığınız ve bu sergiyi açarak bizlere ışık tuttuğunuzdan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Türk Milleti olarak her zaman duyarlı olduğumuzda ülkemizi bölmeye birliğimizi beraberliğimizi bozmaya hiçbir gücün yetmeyeceği muhakkaktır. Devamını diliyorum. Saygılarımla. (Saliha Sağlam, 30.10.2007)
 
Özellikle bugün ben şunu düşünüyorum. Eğer bugün biz huzur içinde rahat çocuklarımız okullarına gidebiliyorsa, ülkede herkes rahat hareket edebiliyorsa, bunu kesinlikle Atatürk’e borçlu olduğumuzu biliyorum. Eğer bu büyük insan bugün eserleriyle karşımızda olmasaydı, bizler de Iraklıdan Afganlıdan, onların çekmiş olduğu ızdırabı bugün bizlerde çekmiş olacaktık. Bugün bizler Avrupalı gibi yaşıyorsak, Avrupa seviyesine geldiysek burada Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük katkıları var. Bu büyük insanları saygıyla yâd ediyorum. Allah rahmet eylesin. (Şahin Akbaş, 30.10.2007)
 
Şu anda Doğu ekspresi trenine bilet aldım. Divriği’ne gidecekken gar salonundaki sergiyi gördüm. Gururlandım. Ancak o zaman kıymetli ve rahmetli Atatürk ve arkadaşları düşmana asla fırsat vermemişler. Şimdi ise birlik zamanı, kardeşlik zamanı. Hep birlikte şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak diyoruz. Saygı ve sevgilerimle. (İsmail Kahraman, 30.10.2007)
 
Öncelikle yurdumuzun böylesine keskin bir dönemeçten geçtiği şu günlerde, bu fotoğraf sergisini hazırlayarak, biz gençlerin birazcık o günlerin ruh haline girmemizi sağlayanlara teşekkür ediyorum. Unutmamalıyız ki, yurdumuzun dünyada bir eşi daha yok. Onun içindir ki; topraklarımız üzerinde çok hesap yapan ülkeler var. Bu oyuna gelmeyecek ve hiçbir zaman bölünmeyeceğiz. Biz öyle bir milletiz ki; Kurtuluş Savaşı gibi tarihin en kanlı savaşlarından kabul edilen Çanakkale’de 258,000 şehit vererek bu vatanı kurtaran ve düşmanı temizleyen biz değil miydik? Şimdi sadece titreyip kendimize gelme zamanıdır. “Ey Türk, titre ve kendine gel” diyerek sözlerimi bitiriyorum ve saygılar sunuyorum.
“Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır”. (Mustafa Soygüden, 30.10.2007)
 
Aziz Türk Milletinin bayramını kutlarım. Mustafa Kemal ve aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun. Bizler bir ölürüz, bin doğarız. “Canı cananı bütün varımı alsa da Hüda, Etmesin beni vatanımdan evda” diyen İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi, bizler vatansız yaşayamayız. Bu can vatana feda olsun.  (Ünal Çakır, 29.10.2007)
 
Türk Milleti,
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bunu korumak biz gençlerin elindedir.
(Y.Emre Önder, 29.10.2007)
 
Değerli Atam,
Bu destana yazılacak söz bulamadım. Yaşasın Cumhuriyet. (Dursun Sağlam / Kırıkkale, 29.10.2007)
 
Değerli Atam,
Bize bıraktığın bu kutsal toprakları canımız kanımız pahasına olsa da koruyacağımıza, dün olduğu gibi bugün de yarın da koruyacağımıza söz verdik, sözümüzün arkasındayız. Sen ve yakın arkadaşlarının canlarını seve seve verdikleri bu topraklara hiçbir illet, hiçbir mahkukat giremeyecek. Bize devrettiğiniz emanetlerin sağlam ellerde olduğundan emin olunuz. Bizi bölmeye, bizleri kutuplara bölmeye çalışan hainlere fırsat vermeyeceğiz. Emanetinizin emanetimiz olduğunun farkındayız. Ruhunuz şad olsun. Tek Millet. İşte büyük Türkiye. Şehitler ölmez vatan bölünmez.  (Muammer Topaç, 29.10.2007)
 
Türkiye Cumhuriyeti taşıyla, toprağıyla, canıyla, kanıyla ilelebet bakidir. Türk olmak benim gibi tüm Türkiye’nin gururudur. Vatana uzanan hain eller geçmişte olduğu gibi bugünlerde de kırılacaktır. Vatan sana canım feda. (Mehmet Murat, 29.10.2007)
 
Cumhuriyet ve onun kurucusu Atatürk’ü çok seviyorum. Dünya durdukça Cumhuriyetimiz hep var olacak. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Ne Mutlu Türküm Diyene. (Gülhan Kısa, 29.10.2007)
 
Dünyanın en büyük komutanı Atatürk ve silah arkadaşları.
Sizler aç kaldınız, susuz kaldınız, çıplak kaldınız hep bu vatanı kurtarmak için. Şimdi bu eserlerinize siper olmuşuz, bıraktığınız bu güzel vatana sahip çıkacağız. Ruhlarınız şad olsun, rahat uyuyun. (Fatma Kahraman, 29.10.2007)
 
Hey gidi asırlar hey, ses verseniz, yürekleri o günlere çevirseniz. Hey gidi üç kıta yedi deniz, hey gidi uçsuz bucaksız vatan. Vatan için can verip şimdi toprak altında yatan mezarsızlarımız, sahipsizlerimiz, gariplerimiz, yani aziz şehitlerimiz. Özür dileriz.  (Emin Cicim / Konya-Ereğli, 29.10.2007)
 
Bu güzel ülkeyi düşmanlardan kurtarıp bize armağan eden kahraman şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi olarak bize bıraktığın bu Cumhuriyeti ilelebet yaşatacağımıza Türk gençliği olarak söz veriyoruz. İlkelerin ve inkılapların biz var oldukça yaşayacaktır. Sen rahat uyu Atam. Vatan sana minnettardır. (Ercümet Taşkıran / Kars – Serkan Tağ / Malatya)
 
Sergide okuduklarımla Cumhuriyetin büyüklüğünü yüceliğini bir kez daha yaşadım. Bizi bugünlere getirenlerin ruhu şad olsun (Mete Tokman, 29.10.2007)
 
Bugün 29 Ekim Cumhuriyet bayramı. Misafirimiz vardı, karşılamaya geldik. Gar’da gördüklerimi okudukça, gördükçe çok çok duygulandım, çok çok gururlandım. Mehmetçiklere Allahtan rahmet diliyorum, gazilerimize şifalar. Ne Mutlu Türküm Diyene. (Tülay Kayı, 29.10.2007)
 
Duygulanmamak mümkün değil. Bu güzelim vatanımızın ne şartlar altında işgalden, zulümden ve vahşetten nasıl kurtarıldığını bizlere nasıl daha rahat ortamda yaşayıp yeni nesiller yetiştirmeyi, canları pahasına şehit olanların önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Yeni nesil Türk gençlerinin de bu ülkeyi daha ileri seviyelere götürmelerini diliyorum. Bu vatan bizim. Başka bir vatanımız da yok. Allah kimseyi vatansız bırakmasın (Mehmet Sıdık Kayı, 29.10.2007)
 
Yaşanan kötü günlerde, korkmadan, yılmadan biz kez daha O’na yürümeye, güzel Cumhuriyetimizin ilan edildiği topraklara ziyarete geldik. Bir Kurtuluş Savaşı daha vermek zorunda kalmadan, Ata’nın emanetine sahip çıkabiliriz inşallah. Yaşasın Cumhuriyet. (İlke ve Murat / İstanbul’dan, 29.10.2007)
 
Çok güzel bir çalışma olmuş, ellerinize ve emeğinize sağlık. Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez (Nizamettin Tanyolaç / Yüksekova, 29.10.2007)
 
Biz köklü bir milletiz. Yıkılmamız dağılmamız mümkün mü? Yine tek vücut, yine tek beden, yine tek ruhuz. (Saadettin Çiğdem, 29.10.2007)
 
Her şey güzel de bir şeyi anlamıyorum. Şüphesiz bu güzel VATAN hepimizin. Ama ekonomimiz -, işsizlik kötü, birlik beraberliğimiz az, eğitimimiz zayıf. Nerede bunun geneli iyisi. Niçin niçin daha daha en iyi olamıyoruz. Niçin kendimizi kandırıyoruz…. (Uğur Yakupoğlu, 28.10.2007)
 
Atam,
Kurmuş olduğun ışığımız, gücümüz Cumhuriyetin 84.yılını kutlayacağız. Sana ve kanlarının son damlasına kadar bu vatan için çarpışan Aziz şehitlerimize minnettarız. Ben bir Türk genciyim ve ölene dek senin gösterdiğin yol bana ışık olacaktır ve bir Türk genci olarak tarihimi okurken gözlerim doluyor. Senin önderliğinde şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. “ Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır, Toprak, eğer uğruna ölen varsa vatandır” Bu vatan sana minnettardır. Sen rahat uyu Atam. “Cumhuriyetin ve laikliğin bekçisiyiz”  (Hanife Türkan / Kütahya, 28.10.2007)
 
Deniz Gözlü Atam,
Vatanımız zor durumda Atatürk’üm. Kötü niyetli gözler vatanımı bölmeye çalışıyor. Biz de bu zor günlerimizde seni ziyarete geldik. Anıtkabirde gördüklerimiz vatan millet aşkını bir kez daha aşıladı yüreklerimize. Sen rahat uyu Atam. Bu vatanı kolay kazanmadık, kolay kolay da bırakmayız. Şimdi Kütahya’ya okuluma gidiyorum keskin bakışlı Türk’üm. Sen rahat ol, bu vatan bizimdi ve hep bizim kalacak. Türk’ün karşısında kim durabildi ki şimdiki birkaç kendini bilmez de durabilsin. Yolundayız ATAM. (Nurtaç Şamiloğlu, 27.10.2007)
 
Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün çizdiği yoldan ölümüne yürüyeceğimize, ilke ve inkılaplarına her zaman sahip çıkacağımıza, bu vatanı iç ve dış tüm tehlikelerden koruyacağımıza Türk gençliği olarak yemin ederiz. (Altuğ Demircioğlu-Efsun Salimoğlu-Emrah Akyıldız, 27.10.2007)
 
Türkiye’nin kurucusu olan Ulu önder Atatürk’ün bize bıraktığı bu toprakları canımız pahsına da olsa korumalıyız. Bu topraklar hepimizin. Sonuna kadar mücadele etmeliyiz. (Ülkü Eren, 27.10.2007)
 
Öncelikle şehitlerimize rahmet ailelerine sabır diliyorum. Hiçbir şehidimizin dökülen bir damla kanı yerde kalmayacaktır. Bu vatan hepimizin. Vatanı korumak adına üstümüze düşen bütün görevleri eksiksiz yapmalıyız. Sergilerde de gördüğümüz gibi, bugünlere kolay gelinmemiştir. O yüzden sahip olduğumuz bütün güzelliklerin kıymetini bilmeliyiz. Yüce Allahım vatanımıza o savaş günlerini yaşatmasın. (Fatih Keskioğlu-Resul E Kılıç, 27.10.2007)
 
Cumhuriyetin kurucusu ve atamız büyük Atatürk’ün ilkelerini ve kurduğu Cumhuriyeti Milletimiz sonsuza kadar yaşatacaktır. Yeni öğrenciler de seni ve ilkelerini çok seviyor. TCDD’ye teşekkür ederiz. (S.Karagül-Özge Karagül, 27.10.2007)
 
Yiğit ülkemin yiğit insanları,
Bu ülke ne kadar kan döktü, ne canlar feda etti. Ama hiçbir zaman bağımsızlığından ödün vermedi. Şimdi bizler de bu cennet ülkenin değerini bilip bağımsızlığından ödün vermemeliyiz. “Ne Mutlu Türküm Diyene.” (Barış Akyüz - Olcay Kaymakcı / Üniversite Öğrencisi, 27.10.2007)
 
Herkesin gördüğü gibi bu vatanı Atatürk tek başına değil, yanındaki ve arkasındaki fedakar, cefakar halkla beraber kurtarmıştır. Atatürk, büyük komutan. Türk halkı, büyük millet. (Şahin Yıldız, 27.10.2007)
 
Bize bu vatanı armağan ettin sen Atam. Keşke hayatta olsan da duruma el atsan. Çok fazla şehit verdik. Tabiî ki aileleri vatan sağ olsun diyorlar. Ama içimiz yanıyor Atam. Gözün arkada kalmasın biz neleri başarmışız, bunların üstesinden geliriz. Sen rahat uyu Atam. (Banu Kula / Öğrenci, İstanbul, 27.10.2007)
 
Vatanın bölünmez bütünlüğünü bu asil millet ilelebet koruyacaktır (N.Çetinkaya / Eskişehirliler Derneği, 27.10.2007)
 
Türkiye bağımsızdır, Hiçbir devlet bu bağımsızlığı yıkamaz. Kadınıyla, çocuğuyla, yaşlısıyla, genciyle bu mücadelede seve seve canımızı feda etmeye hazırız. (Uğur Karaca, 27.10.2007)
 
Bu sergide yurdumuzun düşmanlardan nasıl kurtarıldığını daha iyi anladım. İlkokul 4.sınıfa gidiyorum. Yurdumu sonsuza kadar koruyacağıma and içerim. (Görkem Kayış / İlköğretim 4.sınıf öğrencisi, 27.10.2007)
 
Bu seriyi düzenleyenlere, katkıda bulunanların hepsine çok teşekkür ederiz. “Allah bu ülkeye bir daha Kurtuluş Savaşı yaşatmasın” demiş bir büyüğümüz. Buna göre davranalım, çalışalım, yaşayalım. (Zafer Alev / TCDD Emeklisi, 27.10.200)
 
Ankara Gar İşletmesinin bu sergiyle Türk halkına unutulanları tekrar hatırlattığı için teşekkür ediyorum. (Tuğrul Aptik, 27.10.2007)
 
Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa’nın bizlere emanet ettiği bu vatana canımızı da seve seve veririz. Saygılarımızla. Cumhuriyetimize sahip çıkalım. (E.Gökhan Şahin, 27.10.2007)
 
Bu vatan ne zorluklarla kazanılmış. Vatan uğruna ne şehitler verildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde İsmet İnönü, Kazım Karabekir ve diğer silah arkadaşları azimle çalışıp, bu vatanın bir çakıl taşını dahi düşmana vermemiştir. Bize emanet edilen bu vatanı kanımızın son damlasına kadar müdafaa etmek bizim görevimizdir. İki buçuk çapulcuya bu vatanı böldürmeyiz.(Mehmet Babayiğit / Emekli Asker 30.10.2007)
 
Ben Diyarbakırlıyım. Her ne isem Türk Milletinin bir uzvuyum. Kimse heveslenmesin, ülke ebed-müddet bir bütün olarak kalacaktır. Ama savaş zamanındaki kenetlenmeyi barış zamanında da yapmak gerektiğini unutmamak lazım. Maşalara değil onları tutanlara, ipteki cambaza değil, oraya baktırıp malı götürenlere bakmak lazım. (Osman Erenalp, 26.10.2007)
 
Bu milletin maddi ve manevi kurtuluşu için çalışanlara Allah kolaylık versin. Canını bu uğurda feda edenlerin de ruhu şad olsun (Ömer Bayram, 206.10.2007)
 
Geziniz çok güzeldi, çok beğendim. Saygılarımla. (Meranur Özkan / İlköğretim öğrencisi, 26.10.2007)
 
Ülkemizin şu andaki düştüğü kötü durum karşısında; bu sergiyi gezip görünce içime su serpildi. Milli duygularım canlandı ve eskiye döndüm. Atalarımızın canlarını feda ederek kurtarmış olduğu vatanımıza hepimiz sahip çıkalım. Ben kendi adıma ve çocuklarımın adına söz veriyorum. Mustafa Kemal Atatürk’e asla dil uzatmalarına izin vermeyeceğim.
Bu sergiyi hazırlayanlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şu anda çok heyecanlı olduğum için duygularımı satırlara dökemiyorum. (Nevin Kesim, 26.10.2007)
 
Şiir tadında yanımdaki nefesin
Su gibi yudum yudum
Hava gibi nefes nefese
Her bir lokmada ben seni
Özledim vatanım.
(Serkan, 25.10.2007)
 
Bu vatan için ölüme, seher vakti yar yüzüne gülüp gitmezsek şerefsiziz. Osmanlının torunu Yüce Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrencileri ve emanetçisi olduğumuza, söz konusu vatan olunca nice Çanakkale Destanları yazacağımıza gerekirse dünya bir kez daha şahit olacak. (Ferhat Akyürek /  Yozgat, 25.10.2007)
 
 
 
 
KAHRAMANLAR
Kahramanlık Anıları
 
GAZİ KOVAN
Gazi Kovan
 
MARAŞLI HÜSEYİN
Maraşlı Hüseyin
 
 
 

 

Bu site ve sergilerde kullanılan belge ve görseller resmi ve özel arşivlerden izin alınarak ve telif bedeli ödenerek yayınlanmıştır. İzinsiz her türlü kullanım için yasal işlem yapılacaktır.
Bütün hakları saklıdır © www.mustafakemalinaskerleri.com.    Görüş ve katkılarınız için bilgi@mustafakemalinaskerleri.com