"Kaybedecek sadece hayatları vardı."
Ana Sayfa Serginin Amacı Sergiler Öğrenci Kataloğu Kurtuluş Savaşı Kronolojisi Kitaplar Linkler Site Haritası İletişim
 
 
 
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün “Başımıza neler örülmek istendiği ve nasıl direndiğimiz görülmeli, gelecek kuşaklar için ders teşkil etmeli ve uyanıklık sağlanmalıdır. Zaten her şey unutulur, fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız…O gençlik ki, hiçbir şeyi unutmayacaktır.”sözünden yola çıkarak, bu sergi ile ulusal bağımsızlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını herkese yeniden ve fotoğraflarla anlatmayı amaçladık.

Ülkemizdeki tarih eğitiminde görsel malzemenin fazla kullanılmaması, Milli tarihimiz hakkında hafızalarımızda yeterli kalıcı bilginin olmamasının da nedenlerindendir. Bu sergi ile tarihimizi öğrenenlere daha fazla görsel malzeme ile bilgi ve belgeler sunularak, dünyanın en önemli bağımsızlık savaşını daha kolay ve kalıcı öğrenmelerine yardımcı olmak ve tarih bilgisi hafızasının derinliklerinde kalanların, eski bilgilerinin canlandırılmasına, bir parça da olsa, yardımcı olmak istedik.

Araştırmalar sırasında daha önce hiç yayınlanmamış bilgi, belge, anı, fotoğraflar elde edilmiştir. Bunların sergilenmesi ile varolma savaşımızın bilinmeyen yönleri de kamuoyuna aktarılmış olacaktır.

Sergi Nasıl Hazırlandı ?

Sergi için 2005 Mayıs ayında literatür araştırmasına başlandı. Kurtuluş Savaşımız hakkındaki yayınlar incelendi. Kurtuluş savaşı ile ilgili fotoğraf ve belgelerin sağlanması amacıyla çeşitli resmi ve özel arşivlerde araştırma yapmak üzere izinler alındı. Her kurumun belirlediği şartlara uyarak, belirlenen çalışma  takvimi doğrultusunda, bu arşivlerde araştırmalar yapıldı. Kurtuluş Savaşı yıllarına ait (1919-1923) amaç doğrultusunda, sergi içinde yer alabilecek belge ve fotoğraflar alındı. Bu araştırma sırasında tarafımıza arşivlerini açan Genelkurmay Askeri Tarih Araştırma ve Stratejik Etüd Başkanlığı, çeşitli üniversitelerin  ilgili enstitüleri, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, A.Ü. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, Milli Kütüphane Atatürk Belgeliği, PTT Genel Müdürlüğü’ne teşekkürü borç biliriz.

Arşivlerden toplanan fotoğraf ve belgeler, daha önce yapılan literatür araştırmasından elde edilen bilgilerle eşleştirilerek, kronolojik bir sıraya konulmuştur. Fotoğraflar üzerinde teknik iyileştirme yapılarak, her sergi panosu üzerinde bir veya birden fazla adet fotoğraf veya belge sergilenebilecek şekilde, grafik düzenlemeler yapılarak, panoların tasarımı yapılmıştır. Grafik çalışması tamamlanan sergi panoları dijital baskı yöntemiyle basılarak, sergilenebilecek hale getirilmiştir.

Bugüne kadar yüzlerce okulun tamirini yaptıran, birçok eksiğini karşılayan ve bunları yaparken de hiçbir şekilde kendilerinden bahsedilmesini istemeyen Sayın Makbule ve Faruk Çukurova, bu çalışmayı bir sohbette öğrendiklerinde, tereddütsüz sergiye destek olmak istediklerini belirtmişlerdir. Kendilerinin maddi destekleri ile sergi panolarının dijital baskıları yapılmış ve alüminyum sergi malzemeleri alınmıştır. Yaptığımız çalışma için bugüne kadar birçok süslü sözler söyleyerek, destek konusunda hiçbir çaba göstermeyen Türkiye’nin birçok büyük tabelalarına ders verecek bu örnek davranışlarından dolayı teşekkür ederiz.

Sergide kullanılan panolardan biri olan “Çanakkale” konulu panonun görsel etkisinin arttırılabilmesi için, Çanakkale savaşları sırasında metrekareye düşen 6000 merminin gösterilmesi hedeflenmiştir. Bu konuda Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından sergilemek üzere 6000 adet mermi kovanı verilmiştir. Ayrıca “Gazi Kovan”ın fotoğraflarının çekimine izin vererek, panolarda yer almasına sağlanmıştır.

Kurtuluş savaşı sırasında yaşanılan fedakarlıkları anlatmaya çalıştık. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

 

 
 
 
 
KAHRAMANLAR
Kahramanlık Anıları
 
GAZİ KOVAN
Gazi Kovan
 
MARAŞLI HÜSEYİN
Maraşlı Hüseyin
 
 
 

 

Bu site ve sergilerde kullanılan belge ve görseller resmi ve özel arşivlerden izin alınarak ve telif bedeli ödenerek yayınlanmıştır. İzinsiz her türlü kullanım için yasal işlem yapılacaktır.
Bütün hakları saklıdır © www.mustafakemalinaskerleri.com.    Görüş ve katkılarınız için bilgi@mustafakemalinaskerleri.com